Başarılı Girişimcilerin Sahip Olduğu 8 Ortak Davranış

Başarının tanımı herkese göre değişebiliyor. Başarısızlık ise kimilerince tahammül edilemezken, kimileri de başarıyı kucaklayıp, burada yaptıkları hatalardan ders alarak yollarına devam eder. Başarı tanımının farklı tanımları olduğu gibi bu yolda ilerleyen kişilerin de izledikleri yollar farklılaşabiliyor.

Hayatlarında başarıyı yakalamış olan kişilerin bazıları ise benzer yolları izleyerek hayallerine ve hedeflerine ulaşmayı başarmışlar. Geçtiğimiz hafta yeni girişimcilerin ilk yıllarında yaptıkları hatalara göz atmıştık. Bu hafta da daha önce başarılı olmuş insanların ortak davranışlarına göz atacağız.

Çok fazla kibirli olmamak ve gurur yapmamak

Yaptığı işte yükselmiş ve iyi bir lider olmuş kişilerin ortak özelliklerinden biri de çok fazla kibirli olmamaları ve boş yere gurur yapmamaları olarak bilinir. İş hayatında herkes hata yapabilir; ancak başarılı olmuş kişiler hata yaptıklarında bunu üstlenerek, gerektiği zaman özür dilemeyi bilirler.

Yaptıkları işin başarılı olmasında kendilerinin yanı sıra ekiplerinin de bu başarının bir parçası olduğunun farkındadırlar ve bir iş yaparken daima çevrelerinden yardım isterler. Her şeyi en iyi kendilerinin bildiklerini söylemezler.

Yolun başında, işin sonunu hesaplar ve işe öyle başlarlar

Başarılı olmuş girişimciler yola daha koyulmadan önce gitmek istedikleri yere karar verirler. İşlerinde hangi noktaya gelmek istedikleri, nasıl büyüteceklerini, ne zaman nasıl bir yol izleyeceklerine en başından karar vermek, yolun başında nasıl adımlar atılması gerektiğine dair fikirler verecektir. Nereye gittiğini bilmeyen bir gemi hiçbir limana ulaşamaz sonuçta. Yola çıkarken gitmek istediğiniz yeri belirlemek önünüzü görmeyi kolaylaştırır.

Başarılı girişimcilerin bir önemli özelliği de hayatta varmak istedikleri noktaya ulaştıklarında orada durmayarak daha ileriye gitmek istemeleridir. Her zaman daha iyi işler yapılabilir ve gelmek istediğiniz noktada eğer gerektiğinden fazla kalıp, geleceğe dair yeni planlar yapmaya başlamazsanız bir düşüş yaşayabilirsiniz. Bu nedenle elde edilen başarının tadını çıkarttıktan sonra, yeni ufuklara yelken açmak başarının devamlılığını sağlayacak.

Yedek plan yapmazlar

Başarılı girişimciler yedek plan yapmazlar. Bunun nedeni olarak ise yedek plana sahip olmak gece rahat uyumanıza yardımcı olur; ancak gerçek anlamda başarılı olmak için çaresizlik, yani elindeki tek senaryoya bağlı olma durumu gerekli olabiliyor kimi zaman. Eğer elinizde sadece bir senaryonuz varsa ona tümüyle bağlanıp, onu gece gündüz sahiplenirseniz başarı elbet sonunda gelecektir.

İşler yolunda gitmediğinde yedek planlar sizi kurtaracak olabilir; ama bu aynı zamanda yaptığınız işe inanmadığınızın bir sinyali de olabilir. İşinize ve kendinize güvenmiyorsanız başarılı olmanız da oldukça zor.

Kalabalığın izinden gitmezler

Başarılı girişimciler, herkesin yaptığını yapmayı tercih etmezler. Kalabalığın izlediği yolun dışına çıkarak yeni bir şeyler deneyerek, kimsenin yapmadığı işlere yönelirler. Başkalarının olmadığı yerde zorluklar olabilir; ancak buradaki rekabet ortamı daha azdır ve eğer işin sonuna kadar gidecek azmi kendilerinde bulurlarsa, sahip olacakları başarı da daha büyük olur.

Kaç yıllık tecrübeye sahip olduklarına değil, bugüne kadar ne yaptıklarına önem verirler

Yıllardır belli bir iş dalı üzerinde tecrübe kazanmış olabilirsiniz; ancak eğer bu tecrübenizi yansıtacak elle tutulur bir iş yapmamışsanız edindiğiniz tecrübenin çok da bir önemi bulunmuyor. İnsanlar onlara tecrübelerinizi anlatmanızı değil, geçmişte ne yaptığınızı görmek ister.

Başarılı kişiler kendilerini bu şekilde tanıtırlar, süslü sıfatlarla tecrübelerini anlatmak yerine, yaptıkları işleri ortaya koyarlar.

Başarısızlığı kabul edip, bahane üretmezler

Eğer bir iş hakkında bahane üretmeye başlamışsanız, zaten başarılı olmayı en başından istememişsinizdir. Bu şekilde olmasının nedeni ise yaptığınız hataları kabullenip, bu sorumluluğu almanız gerekiyor olmasından kaynaklanıyor.

Ekonomik şartlar kötü, pazar hazır değil veya bu benim suçum değil gibi bahaneler üretmek yaptığınız işe inanmadığınızın sinyalleridir. Başarısızlık yazının başında da bahsettiğimiz gibi korkulması gereken bir durum değil, kucaklanarak kabul edilmesi ve yapılan yanlışlardan ders alınması gereken bir durum. Birçok başarılı olmuş isim, geldiği yere ulaşmadan önce defalarca başarısız olmuş; ancak pes etmeyerek hedeflediği yere gitmek için çalışmıştır.

Zamanlarını iyi yönetirler

Zamanını iyi yönetemeyen bir girişimcinin başarılı olması oldukça zor. İnsanlar zamanlarını nasıl dolduracaklarını çoğu zaman seçmezler, çevrelerindekilerin, işlerin ve diğer etkenlerin zamanlarını doldurmasına izin verirler ve bu yüzden de birçok kişi zamanı etkin kullanamamaktan şikayet eder.

Başarılı insanlar zamanlarını iyi kullanırlar ve dış etkenlerin zamanlarını kontrol etmesine izin vermeden, bu boşlukları kendileri doldurarak, iyi ve idareleri bir şekilde ellerindeki vakti değerlendirirler. İş ve kişileri önem derecelerine göre ayırıp, gerektiğinden fazla vakit ayırmayarak boş vakitlerinizi daha etkin kullanabilirsiniz.

Etraflarındaki kişileri kendiler seçerler

Etrafınızdaki insanlar sizin sosyal ve iş hayatınızı etkileyeceği için oldukça önem taşır. Başarılı kişiler de bunun oldukça önemli olduğunu bildikleri için çevrelerindeki kişileri özenle seçerler. Eğer herkesin hayatınıza dahil olup çevresinde yer almasını istiyorsanız, bu size zorluk çıkartabilir.

Eğer iş yerinde beraber çalışmaktan mutlu olmadığınız çalışanlarınız varsa, onları daha iyi anlaştığınız çalışanlarla değiştirebilirsiniz; aksi halde mutsuz ve huzursuz bir ortamda çalışma veriminiz düşebilir. Aynı durum sosyal hayatınızda da olmalı. Sizden yararlanmak isteyen ve size ayak bağı olabilecek insanlar, gittiğiniz yolda sizi sekteye uğratabilirler. Etrafınızdaki insanları özenle seçmek sizi başarıya bir adım daha yaklaştıracak.

Comments

mood_bad
  • No comments yet.
  • chat
    Add a comment