Girişimlerde Çekirdek Ekip Nasıl Kurulur?

Şirketlerin hayatlarını sürdürebilmeleri için departmanların iyi-kötü işler durumda olması gerekir. Departman dendiğine bakmayın; yeni kurulmakta olan şirketlerde yani start-uplarda “departman” çoğu zaman bir kişiden oluşur.

Şirket büyüdükçe artan ekip sayısıyla departmanların sayıları da, departmanlarda çalışanların sayıları da artar.

Yeni kurulan şirketlerde elbette öncelik sahibi bazı departmanlar vardır. Genellikle şirketin gününü kurtarabilmesini ve yakın zamanda varlığını sürdürebilmesini sağlayacak bölümlere hayati bir önem verilir. Bu departmanların başında “satış” ve “pazarlama” gelir çoğu zaman.

Ancak başarılı bir start-up kurmak istiyorsanız işin doğası gereği günün öncelikleri arasında yer almayan departmanları da sağlama almak ve doğru kurgulamak zorundasınızdır. Örneğin muhasebe, hukuk, idari işler gibi gelir getirmeyen, sadece gider kalemi gibi görülen departmanları doğru kurgulamazsanız çıktığınız yolculukta sürekli geriye doğru bakmanız, geriye yönelik cezalar ödemeniz, ön göremediğiniz giderlere katlanmanız gerekir.

Doğruları ve yapılması gerekenleri ne kadar bilirsek bilelim; işin ölümcül dinamizmi içerisinde onları erteleriz.

Tek başınıza veya ortaklarla yola çıkmış olun, fark etmez; yapılması gereken “paylaşmaktır”. Görevleri ve işleri paylaşmak gerekir. Bunun için de kendinizi ve yola çıktığınız ekip arkadaşlarınızı iyi analiz etmeniz gerekir. Her insanın güçlü ve zayıf yanları olduğu gibi; iş hayatında da hepimizin gelişmiş ve henüz gelişmemiş yanları vardır. Eğer bu yanları doğru saptarsanız yolunuza çıkan hiçbir engel ve zorluk sizi durduramaz.

Start-up yapılarda, diğer sektörlerin aksine ekibe yeni katılacak kişilerde aranan nitelikler “keskin” değildir. Katma değerin yüksek olduğu, görev tanımlarının belirgin olamadığı, belirli dönemlerde “patlamalar” yaşanan start-up kültüründe önemli olan “istekli” olmaktır. Kurumsal yapılardaki belirgin düzenin oturtulamadığı, oturtulduğu zaman sektörün alışkın olduğu geometrik büyümelerin yaşanamadığı maalesef start-up kültürünün acımasız bir gerçeğidir.

Bu sebeple yapınızı kurarken organizasyon şemasından ve görev tanımlarından önce kişilerin yeteneklerini analiz etmelisiniz.

Start-uplar her zaman kısıtlı kaynaklarla kurulur. Milyon dolarlarla dahi bir şirket kuruyor olsanız, kaynak “kısıtlıdır”.

Bu sebeple start-up kurucuları enerjileri yettiği sürece birçok role bürünürler. Teknik bilgileri dahi olmasa kimi zaman CTO, kimi zaman müşterilere giden satışçı, kimi zaman faturaları toparlayan muhasebeci, kimi zaman banka görüşmelerine katılan CEO, kimi zaman çay taşıyan ofis görevlisi olur. Temel görevi bu yapıları kurgulamak, doğru çalışanları ekibe katmak, çalışanların motivasyonunu korumak olan İnsan Kaynakları departmanı genellikle start-up yapılarda en son kurulan departman olur.

Bu nedenle belli bir büyüklüğe ulaşıncaya kadar kurucular, departman yöneticileri en çok İK’cı şapkasını takarlar. Ne kadar sistem, otomasyon ve kurgular üzerine yapınızı inşa ederseniz edin; bu yapıyı başta siz olmak üzere insanların yöneteceğini hiçbir zaman unutmazsanız ekibe katma değer katacak olan yeni bir üyenin alımının ne kadar önemli bir karar olduğunu gözden kaçırmazsınız.

Ekibinize kan, can ve şans getirecek ekip üyeleri katmanız dileğiyle!

Comments

mood_bad
  • No comments yet.
  • chat
    Add a comment