Liderlik ve Girişimcilik Üzerine İzlenmesi Gereken TED Konuşmaları

1984 yılında “Paylaşmaya Değer Bilgiler” sloganıyla yıla çıkan TED, kar amacı gütmeyen bir topluluk ve ilk çıkışında teknoloji, eğlence ve tasarım konu başlıkları altında insanları bir araya getirmek için kuruldu.

Zaman içinde oldukça büyüyen ve şu an 1400’den fazla TED konuşmacısının yer aldığı TED Talks‘a her hafta yeni bir konuşmacının videosu ekleniyor. Çoğunlukla kendi alanında uzman kişilerin, bilgilerini ve deneyimlerini paylaştıkları TED konuşmalarında konuşmacılar genellikle 20 dakikalık sunum yapıyorlar.

Birçok farklı kategoride sunumun yapıldığı TED konuşmaları arasından biz de e-ticaret sektöründe çalışanların ve girişimcilerin ilgisini çekeceğini düşündüğümüz videoları araştırdık. Bu videoları seçerken herkesin bildiği videoların biraz daha dışına çıkıp, klişeleşmemiş videolara öncelik vermeye çalıştığımızı belirtmek gerekiyor. Liderlik, başarı, yaratıcılık, girişimcilik ve teknoloji konu başlıkları altında topladığımız bu videoları ikinci bölümü önümüzdeki hafta olmak üzere iki bölüm halinde sizlere sunacağız.

Richard St. John: “Başarı Devamlı Bir Serüvendir”

“İlginç olan şey, bir şeyi tutkuyla yaparsanız, zaten para bir şekilde gelecektir.” Richard St. John

Joseph Pine’dan Müşteriler Ne İster

Müşteriler satın aldıkları ürünlerin kendilerine özel olduğunu hissetmek ister; ancak Joseph Pine’a göre özgünlük satmak çetin bir iş olarak düşünülür; çünkü böyle bir şeyin varlığından söz edilemez.

Drew Dudley: “Olağan Liderlik”

Drew Dudley’e göre liderlik, sıra dışı insanların sahip olduğu bir karakteristik özellik değil. Dudley, insanlara içlerindeki lideri bulmaları için yardımcı oluyor.

Amy Tan’la Yaratıcılık Üzerine

“Sıfırdan bir şeyi nasıl yaratabilirim? Kendi hayatımı nasıl yaratabilirim? Sanırım bunun cevabı, her şeyi sorgulamak da ve kendi kendime kesin bir doğru olmadığını söylemek de saklı.” Amy Tan

David Kelley: “Yaratıcı Güveninizi Nasıl Kazanabilirsiniz?”

Hayatınızın yaratıcı ve becerikli insanlar olarak ikiye ayrılmış durumda olduğunu düşünüyorsanız, David Kelley bu konuşmasında size bunun aksini anlatacak.

Gayle Tzemach Lemmon: “Kadın Girişimciler Bir İstisna Değil, Bir Örnek”

Gayle Tzemach Lemmon, dünya genelindeki kadın girişimcilerin hikayelerini paylaşıyor.

Dan Gilbert’tan Yanlış Beklentilerimiz Üzerine

Harvard’ta Psikolog olan Dan Gilbert, bizi mutlu inançlarımızın çoğunun yanlış olduğunu belirtiyor.

Comments

mood_bad
  • No comments yet.
  • chat
    Add a comment